Mizgin Kılıç'ın 'Ez Û Ti" albümü çıktı

21 Kasım 2012 00:55:01

 

 GÜLNUŞ ERGÜL

 
 
FeminKurd/Amed- Mizgin, gözlerini Almanya’da hayata açtı. Ailesi 12 Eylül darbesi mağdurlarındandır. Mizgin’nin dedesi ile babası, darbeden birkaç ay sonra 1983 yılının ilk aylarında tutuklanıp, sorguya çekilir. Babası 3 gün, dedesi ise 15 gün sorgulanır ve ardından serbest bırakılan baba, Almanya’ya yerleşir.
 
Zazaca’yı ailesinden öğrenen Mizgin’nin müzikle tanışması 14 yaşında başlar. Müziğe ilgi duyup, davul, zurna, bateri ve bağlama çalmasını öğrenen Mizgin, sesine güvenerek müzik hayatına başlar ve Hozan Rençber Aziz’i kendisine örnek olarak seçer.
 
‘Ez Û Ti’ albümünde Kürdistan’i duruşumu ön plana çıkarmak istedim.
 
"Ez û Ti’’ adlı albümle müzik hayatına İlk adımı atan Mizgin Kılıç’ın albümü 8 eserden oluşmaktadır, bunlardan 5 tanesi Kirdki(zazaca) 3 tanesi Kirmanci lehçesine aittir.
 
Bu albumde seçtiği her eserin  onun icin ayrı bir anlamı olduğunu ifade eden mizgin, Birawo adlı eserin,  Bingöl hozanlarından Rencber Aziz'e, Dilan adlı eserinin de Ayşe Şan’a ait olduğunu dile getirdi.
 
Mizgin, ‘’Ez û Ti kendi yazdığım bir eser. Ti zer ê min a sevda(aşk) üzeri yazılmış bir eserdir. Bingöl bölgesine ait olan Erê Eyşê ile Wîlêro, kadinin erkege olan sitemini dilê getirmektedir.’’ dedi.
 
Bu albümünde özellikle Kürt dilinin zenginliğine vurgu yapan Mizgin, "albümümde Kürdistani duruşumu ön plana çıkarmak istedim. Kürtçeye sahip çıkmak ve genclerimizin ana dillerine sahip çikmasına vesile olmak istedim." dedi. Bunun bütün duyarlı Kürt sanatçılarının görevleri arasında olduğunu ifade eden Mizgin: ’’Haylê Kurdistan üzerine yazilmis bir eser. Kirdki(zazaca) kaybolan diller arasinda ve benim amacım insanlarımızın ana dillerine sahip çıkmasıdır. Bu noktada gençlere büyük görev düşmektedir. Ana dilim olan Kirdki(zazaca)'nin kaybolmamasi için  kültür, sanatın ve muziğin büyük bir rol oynadiğina inanarak büyük bir basari elde edecegimize inaniyorum.’’ dedi.
 
 Kürt kadını geçmişten bügüne sanatta büyük roller üstlenmiştir
 
Cıwan Haco ve Ziyaddin Doğan’a vokallik yapan Mizgin, Serdal Bozyel ve Agire Jiyan solisti,  Ali Geçimli’yle de düet yaptığını ve yakın bir zamanda da Xeri Daban’la yaptığı düet çalışmasının piyasaya çıkacağını vurguladı.
 
Ailesinin, çevrenin eleştirilerine maruz kaldığını vurgulayan Mizgin, "kızınızı sahneye neden çıkarıyorsunuz? Evde oturup okusun size şarkılarını"  benzeri eleştireler karşısında müziğe daha bir bağlandığını ve bu eleştirilere kulak asmadığını söyleyen Mizgin, Kürt kadının geçmişten bugüne gerek sanatta gerekse de sözlü kültürde çok büyük roller üstlendiğini ve kültürümüzün taşıyıcısı olduklarını sözlerine ekledi.
 
Okuyucu Yorumları
Toplam 0 Yorum

Yorum yapın

İsim:

E-Posta:

Yorum:

Güvenlik Kodu:
Kodu Yenile

Copyright © 2012 - All rights reserved
Vertex Yazılım